Wróć do spisu artykułów

BEZCENNA WIEDZA O CENIE

 

Każda nieruchomość ma swojego właściciela, swoją lokalizację, stan formalno - prawny, status, stan techniczny, wartość, a gdy podlega sprzedaży, ma swoją cenę. Cena ofertowa nieruchomości - inaczej mówiąc ,,wyjściowa,, zależy od wymienionych i innych czynników. Cena ofertowa przeważnie jest wyższa od późniejszej ceny sprzedaży.

Cena sprzedaży nieruchomości nie zawsze jest adekwatna do wartości nieruchomości. Nie zawsze  uzyskana cena sprzedaży jest adekwatna także do wkładu pracy, oraz czasu włożonego w proces poszukiwania na nią nabywcy. Zasadniczym tego powodem bywa fakt, że właściciel nieruchomości, mimo posiadania przeczucia lub nawet świadomości, że wiedza o prawidłowym poziomie ceny ofertowej jest fundamentalną w przypadku podjęcia decyzji o sprzedaży, nie próbuje tej wiedzy uzyskać od specjalisty. Woli zgadnąć lub np. zapytać sąsiada. Mimo, że zamierza dokonać najdroższej z operacji finansowych w swoim życiu - sprzedaży nieruchomości - ryzykuje, traci czas, i pieniądze. Czasem żałuje, lecz zazwyczaj wtedy, gdy jest już za późno. Gdy już nie może cofnąć złych wydarzeń, dowiaduje się o tym, że mógł z pomocą Pośrednika sprzedać nieruchomość lepiej, prawdopodobnie za wyższą cenę, bez utraty własnego czasu, własnych pieniędzy oraz złudzeń.

Niestety zbyt często wiedza o tym, z jaką ceną ktoś powinien reklamować swoją nieruchomość, bywa dla niego wiedzą zdobytą zbyt późno, i jest to wiedza zbyt droga.  Najczęściej dopiero wyrzucone pieniądze  na reklamę medialną, uświadamiają właścicielowi nieruchomości, że metoda prób i błędów nie jest najlepszą drogą do realizacji marzeń. Gdy sobie to uzmysłowi, dopiero wtedy zaczyna szukać specjalisty = Pośrednika.

Jednym ze sposobów uzyskania wiedzy na temat wartości nieruchomości jest zlecenie wykonania operatu szacunkowego rzeczoznawcy majątkowemu. Innym - znacznie tańszym i szybszym sposobem - jest zlecenie określenia poziomu ceny ofertowej Pośrednikowi, który potem podejmie się ewentualnej sprzedaży nieruchomości. Jeśli rzetelnie podejdzie do swojej profesji, i nie obieca sprzedaży nieruchomości za każdą cenę w zamian za zawarcie z nim umowy - sprzedający może nie stracić, bo to właśnie Pośrednik ma dostęp do bazy ofert nieruchomości sprzedawanych, sprzedanych i nie sprzedanych. Ma zatem dostęp do wiedzy absolutnie unikalnej i bezcennej o cenach nieruchomości

Warto zatem znaleźć takiego Pośrednika, który nie buduje prestiżu firmy na obietnicy, że za każdą wskazaną (lub wymarzoną) cenę sprzeda właścicielowi jego nieruchomość. Solidna usługa pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości ma swoją cenę i sprawdzone procedury działania. Na pewno nie jest jednak fabryką realizowania marzeń, dlatego warto zaufać wiedzy dobrego Pośrednika, tym bardziej, że za tę wiedzę nie płaci się z góry, a realizacja zlecenia określenia poziomu ceny ofertowej nie oznacza konieczności zawarcia umowy pośrednictwa w sprzedaży.

Jeśli zasada: czyń innym to, co chciałbyś, by czyniono tobie jest prawdziwa, to zlecenie określenia poziomu ceny ofertowej jest najlepszą propozycją dla wszystkich Stron - dla właściciela nieruchomości, dla Pośrednika, a także dla poszukującego takiej nieruchomości - bo jeśli ci dwa działali w dobrej wierze, to on także powinien się miło rozczarować....

Urszula Czyż - Wysokińska 
lic. zaw. 1751

ula@nga.pl