Wróć do spisu artykułów

Pośrednik w obrocie nieruchomościami
- kiper, wizażysta, czy prawnik ?

Powodów, dla których ktoś szuka lub zbywa nieruchomość przy pomocy pośrednika jest kilka. Dla tych kilku powodów pośrednik w obrocie nieruchomościami jest zawodem potrzebnym. Nie zawsze i nie przez każdego jest jednak profesjonalistą poszukiwanym i wykorzystanym, choć prawie każdy kiedyś szuka mieszkania, lub je sprzedaje. Przyrównać go można do dwóch zawodów

  1. kipera - znawcy win, w tym wypadku znawcy nieruchomości,
  2. wizażysty - bo stwarza nową rzeczywistość pośrednicząc w kupnie lub sprzedaży nieruchomości.

Kiper - degustator, osoba zajmująca się oceną smaku, wyglądu, zapachu, jakością i klasyfikacją wszelkiego rodzaju napojów.

Wizażysta rozpoznaje i zmienia wygląd.

Pośrednik rozpoznaje wielkość, położenie, przeznaczenie, wartość i zmienia jakość życia w nowej nieruchomości lub za pieniądze po jej zbyciu.
W przypadku kipera ważną rolę odgrywa odporność jego organizmu na częsty kontakt z alkoholem w czasie pracy.
Wizażysta nie używa do pracy alkoholu, lecz w przypadku pośrednika nie jest to takie oczywiste.

Zawód kipera - ociera się o granicę sztuki, wizażysty - także, pośrednik - czasem uważany jest za cudotwórcę, lub wprost przeciwnie kogoś na kształt prawnika.

Kiper bada najpierw ciecz w butelce, a po rozlaniu w naczyniu służącym do degustacji jego barwę, klarowność, zapach i zawartości ewentualnych osadów, potem pobiera niewielką próbkę napoju do ust i bada jego bukiet smakowy.
Wizażysta analizuje podmiot i dopasowuje jego zewnętrzny wygląd do jego wnętrza. Pośrednik analizuje podstawę nabycia, wypis i wyrys, zaświadczenia o planie przestrzennym, ogląda, robi zdjęcia, sondaże, porównuje materiały archiwalne, zbiera komentarze innych profesjonalistów zmierzając do znalezienia nieruchomości lub nabywcy na nieruchomość.

W każdym przypadku dużą rolę odgrywa forma. Na ocenę napoju ma wpływ kształt naczynia, w którym jest przechowywane i podlega degustacji. Wizażysta aranżuje wygląd celem stworzenia optymalnego wizerunku. Rodzaj wykonywanych czynności przez pośrednika zależy od formy nieruchomości. Od pośrednika wymaga się predyspozycji kipera i wizażysty. Powinien nadto być człowiekiem cierpliwym, komunikatywnym i otwartym, bo skoro pracuje z ludźmi powinien się umieć wczuwać w ich gusta i potrzeby.

Każdej profesji można się wyuczyć, ale w tym wypadku konieczne jest posiadanie dużej wyobraźni i empatii, a ponadto pośrednik powinien posiadać wiedzę bliską wiedzy prawnika i notariusza. Mimo, że wiele się od niego oczekuje, jego zysk rzadko przekracza koszty jego uzyskania.

Mimo, że ustawa dawała mu prawo do wynagrodzenia za wykonane czynności, wielu zgadzało się na zapłatę dla niego wynagrodzenia dopiero wówczas, gdy uzyskał rezultat do którego zmierzał.

By być dobrym pośrednikiem trzeba być miłośnikiem nowinek, a nawet umieć przewidzieć nowe trendy z wyprzedzeniem. Dobry pośrednik powinien mieć zarówno cechy wytrawnego kipera jak i dobrego stylisty. Jeśli ich nie posiada będą do niego przychodzić tylko po to, by za darmo wysondował rynek ( "Sprzedaż pozorowana" Rzeczpospolita Nieruchomości z 20.07.09).

Fakty mówią, a życie je komentuje - pierwszą licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami wydano 14 maja 1999 roku w Warszawie, a ostatnie o numerach powyżej 18000 wydano w 2013 roku.

Pośredników przybywa szybciej niż kiperów czy stylistów, choć pośrednicza rzeczywistość nie potwierdza rokowań o ich przyszłych zyskach. By zostać kiperem, czy stylistą nie jest potrzebna licencja zawodowa. Pośrednik zaś musiał zainwestować, by ją uzyskać.
O klasie pośrednika nie świadczy jednak wysokość numeru licencji, tak jak ilość wypitego alkoholu o nosie kipera, ani ilość zmienionych wyglądów o dobrym styliście.
O wielkości pośrednika decyduje to, czy umie wybrać między jakością a ilością, czy umie jak kiper rozpoznać, jak stylista zaproponować, wiedzieć jak prawnik, a zapisać jak notariusz.

I choć trudno w to uwierzyć, że w Polsce tacy pośrednicy są takich można odnaleźć na
www.nga.pl

Urszula Czyż - Wysokińska

lic. zaw. 1751 ula.czyz77@gmail.com